Homemade Buttermilk gives a huge flavor boost to pancakes. These have dried cranberries and sliced almonds and went down real easy.
I was shocked to find that commercial buttermilk is the same price as half and half., i.e. $3.+ a quart!!
GASP!
Like yogurt, buttermilk has one ingredient – milk. A gallon of milk costs around $2. (sometimes even less; this week, it is $1.89!), so I can make yogurt or buttermilk for just the cost of the milk, and not pay $12. a gallon for either buttermilk or yogurt.
How to make one’s own buttermilk?
I use a 12-ounce jar and put about a quarter cup of buttermilk in it; then fill it up with regular milk (I use whole), and give it a few good shakes. Let it sit out on the counter until it is thick – anywhere from 12 – 36 hours, depending on the temperature in your kitchen.
Also like yogurt and sourdough starter, you can keep this going forever, although refreshing it a time or two a year, especially if it hasn’t been used regularly, will do it no harm!
There is nothing more refreshing than a tall glass of cold buttermilk. It’s been awhile since I’ve made it.
LikeLiked by 1 person
I often make two batches, because, like you, it is hard for me to resist guzzling down a few gulps cold from the refrigerator !!!
LikeLiked by 1 person